This website requires Javascript for some parts to function propertly. Your experience may vary.

Zorvec Enicade, Nyhet! | Plantekultur
Ingen treff

Zorvec Enicade, Nyhet!

100 g Oxathiapiprolin pr. l
Advarsel

Avgiftskl. 2

Sikkerhetsdatablad

Zorvec Enicade er et soppdrepende middel som brukes for å kontrollere tørråte (Phytophthora infestans) i potet.

Preparatet har både translaminær og systemisk bevegelse i planta, og skal brukes preventivt. Den translaminære bevegelsen i behandlede blader gir en mer ensartet beskyttelse, og systemisk bevegelse i vedvevet bidrar til å beskytte både bladene som ikke er fullstendig utvokst på det tidspunktet middelet blir brukt, og ny tilvekst. Zorvec Enicade inneholder oksathiapiprolin som tilhører FRAC-gruppe 49. Oksatiapiprolin er ikke kryssresistent med andre klasser av kjemiske soppmidler som brukes mot eggsporesopper. For å redusere forekomsten av resistensutvikling bør Zorvec Enicade brukes i et behandlingsprogram som er basert på preparater med ulike virkningsmekanismer. Dessuten skal Zorvec Enicade alltid brukes i kombinasjon med preparater med en annen virkemåte, og som har effekt mot sykdommene som skal behandles. Det er viktig at man ikke overskrider det maksimale antallet påføringer som er angitt på etiketten.

Det anbefales å bruke et 10-dagers intervall, men i situasjoner med høyt sykdomstrykk brukes et 7- dagers intervall. Det tidligste tidspunktet for bruk er BBCH 35 (50 % av plantene møtes i de ulike radene). Det ideelle tidspunktet for bruk er forebyggende før første synlige tegn på sykdom.

Blandbarhet: Kan blandes med andre soppmidler og skadedyrmidler ved sammenfallende behandlingstid.

Godkjenninger

Mot soppsjukdommer, løkbladskimmel i kepaløk, sjalottløk og hvitløk samt agurkbladskimmel i frilandsagurk

Kilde og tilleggsetikett: Mattilsynet

Detaljert info

Pakningsstørrelse

4 x 5 ltr.

Behandlingsfrist

Senest 7 dager før innhøsting

Dose

15 ml/daa. Bruken av Zorvec Enicade må ikke overstige 1/3-del av det totale antallet behandlinger på avlingen i løpet av en sesong. Zorvec Enicade skal ikke brukes mer enn 3 ganger pr. sesong

Filter

A1/P3

NAD

15 ml/daa

Lagring

Frostfritt i lukket originalemballasjen

Avstand vann

3 m

Helseklasse

Lav

Miljøklasse

Middels
Etikett

Tabeller Zorvec Enicade, Nyhet! opptrer i