Frø til plen og grøntanlegg
Valg av riktige sorter i ulike frøblandinger er en av flere forhold som har betydning for å lykkes med et grøntanlegg.

De beste sortene er prøvd og anbefalt til de bruksområdene blandingene er laget for. Disse kjøpes fra foredlings- og frøfirma i Norge og i utlandet.
Strand Unikorn leverer gressfrø med god kvalitet til alle typer behov:
Hage og park
Torvtak og natur
Veiskråninger
Sportsareal (fotball-, golfbaner)
Ferdigplenproduksjon
Spesialblandinger
I Helt Grønn sortimentet lagerføres fem hovedblandinger. Det er Standard, Robust, Hurtigetablerende og Torvtak/Natur, som leveres i pakninger på 1, 5 kg og 20 kg. I tillegg leverer vi blandingen Veiskråning i pakning på 20 kg.
Øvrige blandinger lages på forespørsel i 20 kg pakning.
Frø til plen og grøntanlegg
Plenfrø Standard

70 % Rødsvingel, 3 stk sorter
25 % Engrapp
5 % Engkvein
Såmengde: 1,0-1,5 kg/100 m2
Det beste valget til mange av privathagene. Den gir en finbladet, tett og fin prydplen. Plenfrø Standard har god slitestyrke, liten tilvekst og tåler tørkeperioder. Frøblandingen setter få krav til voksestedet, og har et moderat vedlikeholdsbehov.
Plenfrø Robust

55 % Rødsvingel, 3 stk sorter
45 % Engrapp, 2 stk sorter
Såmengde: 1,3-2,0 kg/100 m2
Dette er det beste valget til plen med større aktivitet i form av sport og lek. Plenfrø Robust har solid slitestyrke, og engrapp med mange underjordiske utløpere som armerer grasmatten. Blandingen vokser aller best på mer solfylte områder og bør gjødsles og klippes regelmessig. Vanningsbehovet er moderat.
Plenfrø Hurtigetablerende

40 % Raigras, 2 stk sorter
35 % Rødsvingel, 2 stk sorter
25 % Engrapp
Såmengde: 1,3-2,0 kg/100 m2
Dette er det beste valget for å reparere skader i plen eller for ettersåing. Skader kan oppstå etter tøffe vintre eller etter slitasje. Plenfrø Hurtigetablerende inneholder raigras som spirer og etablerer seg raskt. Ettersåing er aktuelt i alle plener for å holde grasdekket ungt og tett, og ugras og mose vil få problemer med å finne fotfeste.
Frøblanding Torvtak/Natur

20 % Stivsvingel
50 % Rødsvingel, 2 stk sorter
20 % Sauesvingel
10 % Engkvein
Såmengde: 1,0-1,2 kg/100 m2
Dette er det beste valget dersom man ønsker en meget hardfør og varig blanding. Vintersterke og nøysomme sorter av rødsvingel og engkvein er viktige kompo- nenter i denne blandingen. Det er lagt vekt på å bruke norske sorter slik at Frøblanding Helt Grønn Torvtak/Natur skal få et naturlig utseende og gli inn i omgivelsene også høyt til fjells. De saktevoksende artene fører til at naturlig omkringliggende vegetasjon blandes inn og setter sitt preg på arealet. Helt Grønn Torvtak/Natur passer utmerket til hyttetaket, området rundt hytta, veiskråninger, eller til områder som er tørkesvake og næringsfattige.
Frøblanding Veiskråning

60 % Rødsvingel med lange utløpere (2 stk sorter)
25% Sauesvingel
10% Raigras
5% Engkvein
Såmengde: 1,3-2,0 kg/100 m2
En blanding som etablerer seg raskt og binder jorda i hellende terreng. Den ligner Helt Grønn Torvtak/Natur, men har en liten andel raigras.
Regionale frøblandinger - Nibio Robust
Dette er blandinger laget for insektspollinerende planter som har opphav fra regionen frøblandingen skal brukes i. Regional frøblanding inneholder norskavlet frø av arter som forekommer naturlig i Norge, og regnes som en bedre, men dyrere frøblanding for å ivareta pollinerende insekter og naturlige økosystemer i kulturlandskapet. (Kilde: Veileder regionalt miljøtilskudd hos Statsforvalter).
NIBIO Robust Sørøstlandet
NIBIO Robust Innlandet
Begge blandingene kommer fra Nibio Landvik, Norsk kompetansesenter for blomstereng og naturfrø og inneholder lokalt tilpassa blomster. Sørøstblandingen kan inneholde arter som knoppurt, enghumleblom, engsmelle, karve, prestekrage, rundbelg, rød jonsokblom, vill rødkløver og smalkjempe. Innlandsblandingen kan inneholde arter som engsmelle, gullris, karve, prestekrage, ryllik, rød jonsokblom og vill rødkløver. Innholdet av artene kan variere noe innen sesong avhengig av tilgang på frø. Blomstringen vil være begrenset i såingsåret. I tillegg til blomsterarter inneholder også begge blandingene en andel robuste og svaktvoksende regionalt tilpassa grasarter. I henhold til Naturmangfoldloven kan disse blandingene også brukes utenfor fulldyrka mark.
Robustblandingen vil egne seg godt både på og rundt gårdsbruk, der det gjøres anleggsarbeid i forbindelse med f.eks. bygging, men også i forbindelse med arbeid i kommuner ved veianlegg eller i forbindelse med boligutbygging for å gi trivelige grøntområder.
Såmengde: 2-2,5 kg/daa
– Selges kun i 2,5 kg's